Yazılımlar

Aşağıdaki yazılımlar Samsun Makina Sanayi tarafından geliştirilmiş ve sektör uzmanlarının / mühendislerinin kullanımına sunulmuştur. Yazılımları ücretsiz olarak bilgisayarınıza indirerek kullanabilirsiniz.

 

Boru Hatlarında Basınç Kayıp Hesabı Yazılımı

Farklı çap ve basınç sınıflarındaki borularla su taşınması sırasında sürtünmeden kaynaklı basınç kayıplarını hesaplamada bu yazılımı kullanabilirsiniz. Taşımak istediğiniz su miktarını (litre/saniye, metreküp/saat vs. gibi) girerek, seçeceğiniz boruda toplam basınç kaybının ne kadar olacağını hesaplayabilirsiniz. Hesaplama sonucuna göre kullanacağınız boru çapı ve basınç sınıfı tercihlerinizi yapma şansınız olacaktır.

Mesnet Bloğu ve Kısıtlı Bağlantı Tasarımı Yazılımı

Su taşıyan boru hatlarında, coğrafi nedenlerle yapılan güzergah değişimlerinde kullanılan yönlendirme amaçlı ek parçalarında oluşan basıncın neden olabileceği sonuçları önlemek için kullanılan "Mesnet Blokları" veya "Kısıtlamalı Bağlantı" elemanlarının, sistem verilerine göre tasarlanması amacıyla geliştirilmiş bir yazılımdır. İşletme basıncı, boru tipleri, dönüş açıları vb. verilerinizi girerek, kullanmanız gereken mesnet bloğu parametrelerini ya da kısıtlı bağlantı parametrelerini hesaplayabilirsiniz.

Dış Yüke Göre Tasarım Kontrol Yazılımı

Borular, üzerlerine düşen kuvvete bağlı olarak belli miktarlarda esneyebilirler. Her basınç ve çap sınıfı için düktil demir boruların esnemesine izin verilen belli bir miktar vardır. Bu yazılım ile, farklı toprak ve hendek tipleri ile yerleştirilmiş bir borunun, farklı trafik yükü koşullarında uğrayacağı esneme miktarını hesaplayabilir ve seçilen borunun hesaplanan bu esneme miktarına dayanıp dayanamayacağının tespitini yapabilirsiniz.